powered by Agones.gr - livescore

Προπονητικό χαρακτήρα είχε το παιχνίδι Απόλλωνα-Άρη, που έγινε χθες το απόγευμα στο γήπεδο του ΜΑΣ Ατρόμητος Αγίας Παρασκευής και τελείωσε με σκορ 1-0 υπέρ του Άρη. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 47' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σουνά.

Ο προπονητής του Απόλλωνα, Παναγιώτης Διλμπέρης είχε την ευκαιρία να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, στο πρώτο από τα δύο αγωνιστικά τεστ του Σαββατοκύριακου (το δεύτερο αύριο στην Αρναία, στις 17:00, με τον τοπικό Απόλλωνα). Απουσίασαν οι Μπερτέν, Κατσιαρός, Σουλίδης, Βρονταράς και Κιόσε.

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Άρη, Πάουλο Κάμπος χρησιμοποίησε διαφορετικές ενδεκάδες ανά ημίχρονο και συνολικά 24 ποδοσφαιριστές.

Χρέη διαιτητή εκτέλεσε ο συνεργάτης του Κάμπος, Δημήτρης Σίτσας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παν. Παπαδόπουλος (83' Παπαϊωάννου), Γαλανόπουλος, Κουρούπης (83' Μαυροκεφαλίδης), Δήμου, Βαγγελόπουλος (72' Παπαστεριανός), Μπιτσάκος, Ολίσε (67' Ακασού), Νατσιόπουλος (67' Καπετάνος), Ευσταθίου (21' Καράμπελας), Τσούτσης (72' Αναστασίου), Βασ. Παπαδόπουλος.

ΑΡΗΣ (Α' μέρος): Καρατζιοβαλής, Γκίνο, Λιόλιος, Γιαννίτσης, Φερνάντεζ, Γκιόλιας, Χιντασέλι, Παπαδόπουλος, Ατματσίδης, Προβατίδης, Καπνίδης.

ΑΡΗΣ (Β' μέρος): Μπαϊμάκης (78' Μαντζάρης), Ψυχογιός, Μαζουλουξής, Λιώνης, Βασιλόπουλος, Ντούνγκας, Σανιά, Συμεωνίδης, Φουρτζίου (78' Χουζούρης), Σουνάς, Ρένια.

Μετά το αγωνιστικό τεστ με τον Άρη, ο τεχνικός του Απόλλωνα, Παναγιώτης Διλμπέρης δήλωσε:

"Για μας ήταν ένα παιχνίδι, στο οποίο είχαμε κάποια ζητούμενα. Πρώτα απ' όλα πρέπει κάποια παιδιά να 'γεμίσουν' 90λεπτα, γι' αυτό προγραμματίσαμε και τα δύο φιλικά. Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα λειτούργησε καλά, δημιουργήθηκαν προϋποθέσεις και ευκαιρίες. Στο δεύτερο, δεν κρατήσαμε τον σχηματισμό, δεν είμασταν καλοί και κάναμε πάρα πολλά ατομικά λάθη. Έτσι, ο Άρης έκανε ευκαιρίες, κέρδισε το πέναλτι και άνοιξε το σκορ.

"Έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας. Η αλήθεια είναι ότι χρειαζόμαστε πάρα πολλή δουλειά, αυτό βλέπω εγώ. Η διακοπή είναι ευεργετική για μας και είμαι σίγουρος ότι θα παρουσιάσουμε πολύ διαφορετικό πρόσωπο, όταν θα έρθουν οι πρώτες επίσημες υποχρεώσεις.

"Σύμφωνα με όσα είδαμε και στα εργομετρικά, κάποια παιδιά χρειάζονται 90λεπτα, να γεμίσουν από φυσική κατάσταση και να μπορούν να ανταπεξέλθουν καλύτερα στους επίσημους αγώνες. Υπ' αυτό το πρίσμα, είναι απαραίτητα τα φιλικά παιχνίδια.

"Στο δεύτερο ματς, που θα δώσουμε αύριο στην Αρναία, θα αγωνιστούν τα παιδιά που μπήκαν σήμερα σαν αλλαγή, λιγότερο πάντως από 90 λεπτά και όσοι δεν χρησιμοποιήθηκαν στο παιχνίδι με τον 'Αρη. Βασικός στόχος είναι να συμπληρώσουν 70 λεπτά συμμετοχής οι 20-25 παίκτες, που θεωρούνται αυτή την στιγμή πρώτες επιλογές".

Ο Πάουλο Κάμπος, προπονητής του Άρη, ευχαρίστησε τον Απόλλωνα για την θετική ανταπόκριση στην διεξαγωγή του φιλικού αγώνα και ευχήθηκε την καλύτερη δυνατή συνέχεια στο πρωτάθλημα της Football League. Επίσης, ευχαρίστησε θερμά την διοίκηση του ΜΑΣ Ατρόμητος Αγ. Παρασκευής και ειδκότερα τον πρόεδρο, Θανάση Κώνστα για την παραχώρηση του γηπέδου.