powered by Agones.gr - livescore

΄Όσα γκολ δεν είχε πετύχει συνολικά στα δέκα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια, πέτυχε σε ένα ο Απόλλων. Το ξέσπασμα που όλοι περίμεναν ήρθε σε μια εποχή που το ζητούμενο πρωτίστως είναι οι νίκες και το σημερινό 5-0 με αντίπαλο τη Ζάκυνθο, στην Καλαμαριά, δίνει εκτός από το πολύτιμο τρίποντο και μια σημαντική ψυχολογική τόνωση για τη δύσκολη συνέχεια.

Οι κοκκινόμαυροι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, δείχνοντας ότι θέλουν περισσότερο τους τρεις βαθμούς. Παρ όλα αυτά στο πρώτο μέρος, πέρα από την κατοχή και την υπεροχή δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση, χωρίς όμως και να απειληθούν στα μετόπισθεν.

Στο δεύτερο μέρος μπήκαν ακόμη πιο δυνατά, γνωρίζοντας πως τα χρονικά περιθώρια στενεύουν και πίεσαν για το γρήγορο γκολ. Η είσοδος του Λεωνίδα Κωστούλα στο 55΄έδωσε πνοή στην επίθεση των γηπεδούχων και τέσσερα λεπτά αργότερα είχαμε το γεγονός που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Η Ζάκυνθος έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Λέκκα (δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Βαγγελόπουλο) και επήλθε η κατάρρευση των Επτανήσιων.

Στο 64΄άνοιξε το σκορ για τους πόντιους. Ο Φιγκερόα εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Χατζηλιάδη και με πλασέ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα κοκκινόμαυρα.

Το προβάδισμα έλυσε τα πόδια των παικτών του Απόλλωνα και απαλλαγμένοι από το άγχος κατάφεραν να φτάσουν σε μια θριαμβευτική επικράτηση πετυχαίνονται συνολικά πέντε γκολ μέσα σε 23 λεπτά!

Σκόρερ για τους πόντιους, ο Καράμπελας στο 68΄, ο Κωστούλας στο 73΄και στο 79΄και ο Βασίλης Παπαδόπουλος στο 88΄.

Η επικράτηση των γηπεδούχων ήταν καθολική, και στο διάστημα της κυριαρχίας τους έχασαν και άλλες ευκαιρίες για να πάρει το σκορ αστρονομικές διαστάσεις. Η Ζάκυνθος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει.

Οι «τελικοί» συνεχίζονται για τον Απόλλωνα, ακολουθούν δύο δύσκολα παιχνίδια εκτός. Επόμενος αντίπαλος ο Ηρακλής, την προσεχή Κυριακή στις 16.00 στο Καυτανζόγλειο και στη συνέχεια η Λαμία το Σάββατο 28 Μαρτίου

Κίτρινες κάρτες: Καράμπελας, Παπαστεριανός (Απόλλων)

Κόκκινη κάρτα: Λέκκας (Ζάκυνθος) (Δύο κίτρινες)

Διαιτητής: Πουλημάς (Κέρκυρας), Βοηθοί: Λ. Τίκκας (Θεσπρωτίας), Σάββας (Σερρών)

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μάκης Δανδίκας): Βρονταράς, Χατζηλιάδης, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Ακασού (73' Μπάμπα), Παναγιωτούδης, Τσούτσης (55' Κωστούλας),
Καράμπελας, Φιγκερόα (79' Β. Παπαδόπουλος), Αναστασίου.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Κυριακίδης, Ουνγιαλίδης (69' Πλαβούκος), Νόνης, Καλλιβωκάς, Κρισμάρεβιτς, Πέττας (55' Μπλέτσας), Λέκκας, Ευθυμιάδης, Κρολ, Βαρέλα (81' Πιτταράς).

*Στο ημίχρονο της αναμέτρησης τιμήθηκε από την ΠΑΕ Απόλλων 1926, για την προσφορά του στο σύλλογο ο παλαίμαχος άσος των κοκκινόμαυρων Θόδωρος Σαλαπασίδης. Τη φανέλα με το νούμερο 4 παρέλαβε από τον εκπρόσωπο του ερασιτέχνη στο Δ.Σ. της ΠΑΕ Παύλο Πασχάλη.